Урядова програма "Доступні ліки"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Памятка для населення щодо профілактики ботулізму

  Ботулізм — хвороба, яка виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так названа «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.

  Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий. Обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування. Період появи перших ознак ботулізму може коливатися від 2-4 годин до 2-3 діб і більше, аж до 2 тижнів.

  Як правило, симптоматика ботулізму проявляється гостро, тому хворі можуть вказати навіть час початку захворювання. Першими клінічними проявами є нудота, блювота, пронос. Токсини збудників ботулізму вражають нервову систему і тому з’являється неврологічна симптоматика на фоні шлунково-кишкових розладів, або слідом за ними, що знаменує прогресування процесу. Першою скаргою є порушення зору - поява туману (пелени) перед очима, розпливчастість контурів предметів, двоїння в очах. Порушення ковтання за рахунок парезу надгортанника і м’якого піднебіння приводить до того, що рідина, яка потрапляє в трахею частково виливається через ніс. Змінюється голос хворого, з’являється захриплість, НОСОВИЙ ВІДТІНОК мови (гугнявість).

   Які заходи профілактики ботулізму? Для профілактики всім особам, які вживали разом з хворими на ботулізм інфіковані продукти, необхідно звернутися до лікаря для лікування (частіше для профілактики захворювання вводяться лікувальні сироватки і встановлюється медичний нагляд за такими особами протягом 10-12 днів). В домашніх умовах: 

- При консервуванні овочів, які містять природні кислоти ( огірки, баклажани, зелений горошок та ін.), необхідно додавати лимонну або оцтову кислоту відповідно до рецептур;

- Для консервування повинні використовуватися свіжі, без ознак псування овочі і фрукти;

-Ретельно мити овочі і плоди;

- Суворо дотримуватися рекомендовані вимоги обробок банок, кришок, режимів теплової обробки плодів в домашніх умовах;

- Зберігати домашні консерви слід при низьких температурах з обов’язковою отбраковкой і знищенням «бомбажних» банок;

- Суворо дотримуватися термінів та умов зберігання продукції, розфасованої в полімерну плівку під вакуумом;

- Зміст герметично закупореній банки, виготовленої в домашніх умовах, перед вживанням ретельно прогрівати до 100°С протягом ЗО хвилин;

- Не проводити закупівлю продуктів. Перш за все овочів, фруктів, грибів, в’яленої і копченої риби, в’яленого і копченого м’яса в місцях неорганізованої торгівлі.

   При симптомах захворювання, що не виключають ботулізм необхідно терміново звертатися за медичною допомогою!!!! Не займайтесь самолікуванням!!!

З повагою, Бердянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області

Про головне

УРЯДОВА "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"

Децентралізація влади

1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо.

 

    

Бердянська районна державна адміністрація. Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.